Věra Suková a Helena Suková

  • Čeština
  • English

Egyptská mau

Historie:

Původ tohoto plemene sahá až do doby před 3500 lety. Egyptská mau je pravděpodobně přímým potomkem koček ze starého Egypta. V Thébách 1850- 1650 př. n. l. byly v mnohých hrobkách nalezeny sošky tečkovaných koček. I na stěnách hrobek jsou zobrazovány tečkované kočky, ne však v takové míře, aby bylo jasné, že se jedná o samostatnou variantu. Mau je dnes jedním z nejběžnějších plemen na severovýchodu Afriky. Historie jejího chovatelství začíná roku 1953, kdy ruská chovatelka, kněžna Natálie Trubeckaja, získala dvě mau. Roku 1956 se mau dostala do USA. Chovná linie ve Velké Británii je zcela jiná. Do Británie přišla mau přímo z Egypta roku 1978. CFA uznala toto plemeno roku 1977.Slovo mau znamená v egyptštině kočka, proto ji někdy naleznete pod názvem egyptská kočka. Dnešní mau je mnohem klidnější a přítulnější než její předci.

Popis:

Tělo: Středně dlouhé tělo, elegantní, vykazující dobře vyvinuté svalstvo. (Dosahuje hmotnosti 2,5 -5 kg). Pro Egyptskou Mau typická volná kůže nad kolenem zadní nohy umožňuje velice rychlý pohyb kočky. Jemné a elegantní nohy jsou dlouhé a v dobrém poměru k tělu. Tlapky jsou malé a kompaktní, zadní nohy jsou delší, než přední, takže linie zad se směrem k ocasu zvedá a kočka při vzpřímeném postoji vypadá, jakoby stála na špičkách.

Hlava je mírně klínovitá, poměrně velké uši jsou u báze široké a mají zaoblené vrcholky. Hřbet nosu je rovný a přechází do čela bez viditelného žlábku, žádoucí je mírně klabonosý profil. Velké oči jsou mandlového tvaru a jejich barva se popisuje jako angreštová ("gooseberry green").

Jedním z nejnápadnějších znaků je výrazně tečkovaná kresba, která nevznikla selekcí v plemenitbě, ale je s tímto plemenem spjata již od počátku. Okrouhlé skvrny musí být co nejčistší a jasně ohraničené. Egyptská mau se vyskytuje ve třech různých barvách - bronzové, stříbrné a kouřové, velmi zřídka se rodí černě zbarvená koťata, která však nejsou FIFe uznána. Srst je krátká, lesklá a mnohem hrubší, než u britské kočky.

Egyptská mau je živá a aktivní a to nejen v mladém věku, dostatek předmětů k hraní a lezení je proto nezbytným vybavením domácnosti. Mau vyžaduje společnost a špatně snáší samotu. Ráda se mazlí, vyžaduje hlazení a je velmi přítulná. Je velmi společenská a dobře vychází s ostatními kočkami, stejně jako s malými dětmi, se psy a podobně. Hlas těchto koček je velmi tichý a melodický a může působit až uklidňujícím dojmem.