Věra Suková a Helena Suková

  • Čeština
  • English

Norská lesní kočka

Historie:

Norská lesní kočka je přizpůsobena na přežití v norském zimním počasí.

Zmínky o velkých kočkách s huňatými ocasy a vysokýma nohama nalezneme již v severských legendách z dob Vikingů. Dodnes však není jasné, odkud vlastně norské lesní kočky pocházejí. Předpokládá se ale, že původně ve Skandinávii neexistovaly místní divoké kočky, takže předkové norských lesních koček se museli dostat do severských lesů s pomocí člověka. Nejčastěji se uvádí, že norské lesní kočky by mohly být potomky skotských divokých koček dovezených do Norska na lodích Vikingů kolem roku 1000 n.l. Objevují se též teorie o norských lesních kočkách jako potomcích zdivočelých tureckých angor či ruských dlouhosrstých koček (předkové dnešní sibiřské kočky) dovezených do Norska někdy v 16.století.

První klub Norských koček byl založen v roce 1938. Během druhé světové války však byly norské lesní kočky díky nekontrolovanému křížení s jinými kočkami téměř vyhubeny. Nestalo se tak jen díky zásahu norských chovatelů (Norwegian Forest Cat Club), kteří pro plemeno vytvořili oficiální chovný program. Protože tato kočka neopustila do roku 1970 Norsko, tak až díky místnímu milovníku koček Carl-Fredriku Nordanemu, který vynaložil úsilí o její zaregistrování u mezinárodní organizace, byla žádost o uznání světovou organizací FIFe podána teprve v roce 1970 a oficiálně je plemeno uznáno od roku 1976. Ve Švédsku je plemeno uznáno od r. 1978 a od 1989 ve Velké Británii. V USA bylo dokonce plemeno Norské lesní kočky oficiálně uznáno teprve v roce 1994.

Popis:

Norská lesní kočka je velká kočka s dlouhým silně stavěným tělem, pevnou skladbou kostí. Nohy má silné, vysoké, zadní nohy jsou delší než přední. Tlapky velké, oválné, v proporci k nohám. Huňatý dlouhý ocas by měl sahat nejméně k lopatkám, ideálně ke krku.

Srst je dlouhá, vlnovitá podsada je na slabinách a hřbetě překryta voduodpudivou krycí srstí tvořenou dlouhými, hrubými a lesklými chlupy. Plně osrstěná kočka (se zimní srstí) má náprsenku, límec a kalhotky.

Hlava je trojúhelníková s dlouhým, rovným profilem bez stopu. Kulatá nebo čtvercová hlava je považována za defekt. Oči jsou velké, oválné, mírně zešikmené s bdělým výrazem. Uši velké, široké u základny, se štětičkami a chomáči chlupů v uších jako u rysa.

Silné drápy umožňují kočkám šplhat dokonce i po skalách.

Samice váží obvykle 4-6 kg, samec 5-8 kg. Obvyklá doba života je 14-16 let.