Věra Suková a Helena Suková

  • Čeština
  • English

Basenji Summa

Původ: střední Afrika
Zařazení FCI: skupina 5 - špicové a přírodní plemena
Zařazení UK: skupina 6

Historie:

Předkové plemene BASENJI mají své kořeny pravděpodobně již ve starém Egyptě, neboť v hrobech faraónů byly nalezeny vyřezávané sošky psů, připomínající BASENJI a také vedle maleb tzv. faraónských chrtů jsou zobrazeni psi, kteří se dnešnímu BASENJI velice podobají. Název plemene BASENJI je odvozen z jazyka Bantu a znamená „zrozený v buši“. Pocházejíc z republiky Kongo, je Basenji také někdy nazýván „konžský pes”.

Basenji je velice pozoruhodný pes. Sice neštěká, ale zato vydává různé zvuky, mnohdy připomínající jódlování. Je nadmíru čistotný, jednoznačně temperamentní, veselý, hravý, ale také svéhlavý a dominantní pes. Je-li chován ve společnosti více psů, musí se počítat i s občasnou šarvátkou, kdy se dominantní jedinci snaží prosadit své vůdcovství ve smečce. K lidem jsou však většinou přátelští, každopádně velice záleží na výchově a neměla by se podceňovat.

V Africe je Basenji využíván především jako slídič, někdy i jako pes hlídací. V České republice je zatím dosti vzácný, ale jeho popularita pro líbivý vzhled, čistotnost, chybějící „psí zápach“ a „neštěkavost“ stále stoupá. Srst Basenji je krátká, jemná, hladká a proto i snadná na údržbu. Nejčastější zbarvení srsti bývá červenobílé, kde bílá by měla být na tlapkách, hrudi a špičce ocasu. Další povolená zbarvení jsou: Čistě černá a bílá; černá a tříslová, a bílá s tmavými skvrnkami a tříslovými znaménky na čumáku a lících; černá; tříslová a bílá; žíhaná (červené pozadí s černými pruhy).

Typickým znakem Basenji jsou vrásky na čele při vztyčení uší.

Ideální výška v kohoutku / hmotnost:

  • psi: 43 cm (17") / 11 kg (24 lbs)
  • feny: 40 cm (16") / 9,5 kg (21 lbs)